Szukaj na blogu

Można bezpiecznie przglądać tą stronę

Wchodzenie na niektóre strony bez adbloka, grozi utratą słuchu i wzroku albo zawałem. Poza zagrożeniem dla zdrowia, przegrzewa procesor i zapycha gigabajty pamieci operacyjnej.

Na całe szczęście niemal każda nowoczesna przeglądarka posiada narzędzie do blokowania tego typu groźniej zawartości (wbudowane albo plugin) po użyciu którego strony wyglądają na tyle normalnie, że są zdatne do czytania.

Ma to jednak pewną wadę, działa wszędzie niezależnie od tego, czy było rzeczywiście potrzebne czy nie, a osoba oglądająca stronę nie wie jak strona wyglądała wcześniej.

Stąd pomysł na skrypt który poinformuje czy strona nadaje się od oglądania bez adbloka.

<script>
function sprawdz()
{
var test = document.getElementById('AdSense1');
if (test.offsetHeight < 80) 
test.innerHTML="Można bezpiecznie wyłączyć adblocka. Strona zawiera tylko tekstowe reklamy.";
}
setTimeout(sprawdz,5000);
</script>

Wystarczy wkleić gdziekolwiek na stronie, zamiast AdSense1 wpisujemy ID elementu który zawiera (ma zawierać) reklamę. Skrypt sprawdza wysokość tego elementu i jeśli jest ona mniejsza niż być powinna to znaczy, że w środku reklamy nie ma. A skoro jej nie ma to można w tym miejscu umieścić informację o tym, że ta reklama jest niegroźna i nie ma potrzeby jej blokowania.

Mam tylko nadzieję, że nie wykorzysta tego skryptu ktoś nieuczciwy, bo ludzie przestaną wierzyć w takie zapewnienia.

Chciałem zaznaczyć, że nie zależy mi specjalnie na wyświetlaniu reklam na tym konkretnym blogu. Tu hosting jest za darmo, a skrypty które tu zamieszczam i tak by powstały albo i tak już istniały więc czemu nie podzielić się nimi ze światem. Nie potrzebuję niczego w zamian.

Została mi dziura (na dole, po prawej, pod spisem treści), taki tam kawałek wolnego miejsca, nic strasznego. postanowiłem tą dziurę wykorzystać, wstawić tam małą reklamę i przy jej pomocy sprawdzić czy da się na tym cokolwiek zarobić. Tak abym wiedział czy jeśli wynajął bym serwer i reaktywował fotogalerię to czy dało by się opłacić ten serwer z reklam na stronie.

Wchodzi na to, że nie. Dlaczego?

Google używa takiego samego kodu do wyświetlania reklam flaszowych, graficznych i tekstowych. Niby da się wymusić to aby na naszej stronie wyświetlane były tylko reklamy tekstowe ale google namawia do umieszczania tych większych i bardziej inwazyjnych form reklamy. Adblock nie może ich rozróżnić i musi blokować wszytko albo nic.
Zobaczymy jaki skutek przyniesie ten skrypt.

2 komentarze:

 1. A mógł byś załączyć jakieś przykłady (obrazki) jak to wygląda?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tu na tej stronie po prawej.

   http://i.imgur.com/VKXFw.png

   Usuń