Szukaj na blogu

A jak antycenzor


Α,Β,С ...

Może się wydawać, że to co napisałem to trzy pierwsze litery alfabetu łacińskiego, jednak tak nie jest. To w ogóle nie są litery alfabetu łacińskiego, pochodzą z innych alfabetów tyle, że są one bardzo podobne do znanych nam liter A,B,C.
Na świecie istnieje wiele różnych języków wykorzystujących niekiedy najdziwniejsze literki, ale w tej różnorodności da się wypatrzyć i takie które mimo, że pochodzą z różnych stron świata są do siebie bardzo podobne.
Tak podobne, że widząc A, Α, А wydaje nam się, że widzimy trzy jednakowe litery a tak naprawdę są to trzy zupełnie różne litery.

Ot taka ciekawostka - ale ma praktyczne zastosowanie. Można wykorzystać to do zmylenia programu do automatycznej analizy tekstu. Podmieniamy kilka literek w tekście na inne ale optycznie podobne i już żaden głupi program nie będzie nam wciskał, że używamy za dużo cytatów w pracy magisterskiej. Innym zastosowaniem jest omijanie automatycznej cenzury, gdy ktoś nam zabrania używania jakiś słów - nie ważne czy chodzi o nazwę opozycyjnej partii, nazwę konkurencyjnej firmy, czy też nazwy części rowerowych które nagle ktoś potraktował na forum jako wulgaryzmy - jakiś automat wykrywa zakazaną treść i nie możemy opublikować naszej opinii albo jest ona automatycznie kasowana.


Na specjalną prośbę użytkowników wykopu napisałem kiedyś skryptozakładkę która w zaznaczonym tekście dokonuje automatycznej podmiany niektórych liter, dla lepszego efektu dodaje też niewidoczne odstępy miedzy literami.

Jak tego użyć:
  • Dodajemy sobie do zakładek ten link: antycenzor
  • W polu tekstowym na jakieś stronie piszemy to co chcemy.
  • Zaznaczamy fragment tekstu który obawiamy się, że nie przejdzie przez cenzurę.
  • Klikamy w zakładkę - podmieni ona niektóre litery w zaznaczonym tekście.


Mała aktualizacja. Ktoś zwrócił się z prośbą o udostępnienie wcześniejszej wersji antycenzora działającej jako skrypt php po stronie serwera, który można sobie umieścić na stronie albo po drobnej modyfikacji możne on posłużyć do kodowania dłuższego tekstu bezpośrednio na desktopie.
Proszę bardzo antycenzor.php można umieszczać gdzie się komu podobać a jak ktoś chce modyfikować i ulepszać, prosił bym tylko o nie usuwanie linku z adresem tego bloga gdzie można pobrać sobie skrypt.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz