Szukaj na blogu

wklejarka do plików - czyli zabawa z curlem i stronami

Mamy w internecie pełno stron oferujących hosting różnych plików, zarówno specjalizujących się w jakimś określonym typie (np obrazkach) jak i uniwersalnych które przechowają wszytko.


Trafiłem kiedyś na stronę nopaste.pl - niby nic szczególnego, jeden z setek podobnych serwisów w którym można udostępnić swoją zawartość schowka, czy też dowolnego pliku tekstowego, jednak moją uwagę zwrócił skrypt wklejarka można sobie „wkleić” tekst prosto z konsoli, nieco później podobny skrypt znalazłem też w serwisie imgur.com gdzie można wysłać obrazek bez włączania przeglądarki. Okazuje się, że ma on banalnie prostą konstrukcję - składa się raptem z jednego wywołania programu curl jedynie z wyjściem nieco przefiltrowanym przez grepa.


Postanowiłem napisać sobie taką „wklejarkę” do wysyłania plików binarnych dowolnego typu i przy okazji znacznie większych niż 1MB

Pierwszy krok znaleźć serwis gdzie można wysyłać pliki bez rejestracji i ściągać je potem na jak najlepszych warunkach (bez czekania, bez przepisywania kodów z obrazków, bez limitu na ilość pobieranych plików itp)
Wybór padł na voila.pl ze względu na zero jakichkolwiek ograniczeń, oficjalnie pozwalają na podawanie bezpośrednich linków do plików, lepiej już chyba się nie da.

Kolejny krok wysłać tam jakiś plik i zobaczyć co się w tym czasie dzieje. Użyłem do tego celu firefoksa z dodatkiem tamper-data, ładnie pokazuje ona co zostało wysłane postem w formularzu a nawet pozwala to w locie podmieniać.

Wiedząc co po kolei wykonuje przeglądarka wystarczy to odtworzyć za pomocą curla i tak powstał skrypt do wysyłania plików


Podajemy mu nazwę pliku a on po chwili oddaje bezpośredni link do niego.
Osoba której przekażemy link może go pobrać np wgetem.
Przy okazji curl pokazuje dokładną prędkość i przewidywany czas wysyłania pliku czego normalna przeglądarka nie potrafi.

Aktualizacja: czerwiec 2013
Pozamieniało się trochę na stronie więc dopasowałem skrypt do zmian. Przy okazji dodałem możliwość wyboru jak długo mają być przechowywane pliki.

2 komentarze:

 1. Jeśli chodzi o pewny hosting na pliki do wysłania to polecam http://demo.ovh.pl/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Całkiem fajne, no to jeszcze skrypt do wysyłania na tą stronę

   https://sites.google.com/site/marekdrwota/wklejplik_ovh

   Usuń