Szukaj na blogu

rarplayer - odtwarzanie spakowanych filmów

Zazwyczaj ściągając sobie jakiś film ze strony nie ma sensu czekać aż się plik pobierze do końca - można go oglądać już podczas ściągania. Dla dobrych odtwarzaczy takich jak MPlayer to nie robi różnicy czy plik jest kompletny czy dopiero się ściąga.

Czasem jednak trafiają się filmy spakowane rarem i w dodatku podzielone na części. Rozwiązaniem tego problemu jest skrypt rarplayer

Skrypt ten to proste połączenie wyjścia z programu rar ze standardowym wejściem mplayera plus nieco kodu dzięki któremu potrafi on odróżnić pliki które są filmami od innych które zostały spakowane razem z filmem ale których mplayer nie odtworzy.


Użycie:

rarplayer nazwa_pliku.rar

ewentualnie gdy archiwum zawiera podkatalogi w których znajdują się filmy

rarplayer nazwa_pliku.rar nazwa_katalogu_z_filmem/

Plik rar może być niekompletny, może to być też pierwsza część archiwum wieloczęściowego - kolejne części będą poszukiwane dopiero gdy skończy się odtwarzanie poprzedniej.

Jak się można domyślić skrypt do działania wymaga programów mplayer i rar ewentualnie zamiast rar może być unrar trzeba wtedy odpowiednio pozamieniać w skrypcie rar na unrar, można też zamiast mplayera użyć innego odtwarzacza pod warunkiem, że potrafi on czytać film po kawałku ze stdin.

2 komentarze:

 1. nie czaje tego rarplayera wklejam w nazwe nazwe pliku plus rozszerzenie rar dodaje do mplayera i nic nie obsluguje
  moze pan to wyjasnic jakos bardziej logicznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Poleceniem:
   rar p -inul nazwa_archiwum.rar nazwa_pliku
   można wypakować plik z archiwum rar kierując go na standardowe wyjście, jeśli przekierujemy je do mplayera to dostaniemy możliwość oglądania filmów bez wypakowywania filmów na dysk.
   spróbuj polecania i zobacz co się będzie działo
   rar p -inul nazwa_archiwum.rar nazwa_pliku | mplayer -

   Skrypt jest głównie po to aby nie trzeba było ręcznie sprawdzać jak nazywają się pliki w archiwum (wystarczy podać mu nazwę archiwum) i przy okazji nie trzeba pamiętać takiego długiego polecenia.

   Usuń